Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit ), kolun aşırı kullanımı sonucu gelişen, yaşam konforunu düşüren bir hastalıktır. Dirseğin dış kısmına yapışan tendonlarda hasar meydana gelmesi sonucu oluşmaktadır. Ağır iş yapan insanlar dışında, ev kadınlarında ve yoğun spor yapanlarda da sıklıkla görünmektedir.

En sık gözlenen şikayet dirseğin dış kısmında gelişen şiddetli ağrıdır. Hastanın ağrısı bardak gibi küçük eşyaları kaldırırken bile olabilir. Hasta genellikle yaptığı aktiviteleri kısıtlama sonrasında ağrısında rahatlama görebilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir. Ancak dirsek zorlanmaya devam edilirse uzun süre devam edebilir. İstirahat, ilaç ve fizik tedavi ile çoğu hastada iyileşme görülür. 

2 aydan uzun süren ve bu tedavilerden fayda görmeyen hastalar için öncelikli olarak PRP ya da steroid enjeksiyonu, ESWT gibi tedaviler denenebilir. Bunlara rağmen şikayetleri devam eden hastalarda açık ya da kapalı ameliyat ( artroskopi ) planlanmalıdır. Kapalı ameliyatta, dirsek eklemine iki küçük kesiden girilerek hasarlı tendon parçası temizlenir ve dokuların tazelenmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında kısa süreli kol askısı kullanılır ve hastanın hızlıca fizik tedaviye başlaması önerilir. Bu ameliyat sonrasında tedavi şansı %90’lara kadar çıkmaktadır. Sonrasında hastanın işini ya da sporunu kendini koruyarak yapması tedavinin kalıcı olmasında yardımcı olacaktır.