Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Stres ; hayatımıza Latinceden gelmiştir ve gerilmek anlamı taşımaktadır ve gündelik hayatın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Stres kimi zaman dış faktörlerden kimi zaman iç faktörlerden yaşantınızı bazen negatif bazen pozitif noktada etkiler. Stres tetikleyicilerini anlatmak gerekirse ; çevresel faktörler, fiziksel değişim dönemleri, düşüncesel faktörler ve toplumsal faktörler diye tanımlanabilir.

Stresden kurtulmak için kişilerin öncelikle beslenme alışkanlıklarının, uyku düzenlerinin değiştirilmesi, spor ve gevşeme egzersizlerininden kişinin yaşantısının olmazsa olmazları olması gerekmektedir. Stres çözülebilen , durdurulabilen bir problemdir, günlük hayatınızda rutin olarak yapmış olduğunuz aktivitelerde unutmaya başlar iseniz, sürekli yada ara sıra kendinizi gergin hissediyor iseniz yaşantınızı stresin negatif süreçleri sarmış olabilir.

Bu durumda yapılması gereken ilk hamleler durup düşünüp harekete geçmek ve aynı zamanda yaşamsal fonskiyonlarda molalar verip acele etmemeler ve beklentiyi düşürme noktalarının yapılması gerekmektedir. Değişim ilk sizinle başlar değişmekten ve dönüşmekten korkmamalısınız , insan hayatta öğrendiği tecrübeler ve hatalarla kendini besler ve büyütür, stresi pozitif noktada ilerletip motivasyon sağlamak sizin elinizde , stresin ruhunuzun dengesini bozmasına ve sizi keyifsiz hale getirmesine izin vermemelisiniz. Bu süreçlerle başa çıkamadığınızı hissettiğiniz noktalarda psikoterapi desteği alıp ruhunuzu beslemeye ne dersiniz ?