Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Ses Teli Ameliyatları

Ses Teli Ameliyatları

Sesin oluşabilmesi için akciğerlerdeki hava akımı kullanılmaktadır. Akciğer solunum havasını gırtlağa iletir ve gırtlaktaki ses tellerinden geçen hava sesi oluşturur. Oluşan bu sese ağız boşluğu, diş, dil ve sinüsler eşlik ederek konuşma halini almaktadır.

Ses kısıklığı yalnıza sesin az çıkması veya hiç çıkmaması değil seste oluşan çatallanmalar, titreşimler, sesin boğuk çıkması ses kısıklığı olarak adlandırılmaktadır.

Ses kısıklığına sebep olan nedenler ise şöyledir; gırtlakta oluşan iltihaplar, ses tellerinde oluşabilecek nodül veya polipler, ses tellerinin hareket etmesini sağlayan sinirlerde felç durumu, alerjiye bağlı oluşan geniz akıntısı, reflü, gırtlak tümörleri, boğaz bölgesine gelen darbeler, şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları ve psikolojik sebepler olarak görülmektedir.

Ses kısıklığı şikayeti iki haftayı geçmişse boğazda şişlik, yutmada zorluk, nefes almada zorluk gibi şikayetler varsa bir KBB doktoruna muayene olmakta fayda vardır. Bu şikayetler sonucunda ses tellerinde nodül veya polip oluşumu gözlenmiş ise şu tedavinin uygulanması gerekir; ilaç tedavisi, cerrahi müdahale yada davranışsal tedavi ile nodül ve polip oluşumunun etkisi azaltılabilmektedir.

Cerrahi işlem ile ses teli ve nodülü çıkarma işlemi yapılmaktadır. Ses tellerinde nodül ve polip temizlendikten sonra hasta doktorun planladığı beslenme şekline uyum göstermeli aşırı sıcak ya da soğuk içiecek/yiyecek tüketiminden kaçınmalıdır.