Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Rota Virüsü Nedir?

Rota Virüsü Nedir?

2 yaşından küçük çocuklarda ağırlıklı olarak görülen rota virüsü bağırsak iltihabına neden olan bir virüstür. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma şikayetleri ile kendini gösterir. Ağız ya da dışkı yolu ile bulaşabilmektedir.

Kış ve ilkbahar döneminde salgın halinde görülen bir hastalık olmakla birlikte diğer mevsimlerde de görülebilir. Çocuklarda şiddetli ishal oluşturarak sıvı kaybına neden olur. Dünyada her yılı 2 milyon çocuk bu hastalığa yakalanmaktadır. Kuluçka süresi 2 gün olmakla beraber tam olarak iyileşme süresi 1 haftayı bulmaktadır. Rota virüsü hızlıca yayılan bir hastalıktır ve çocuklarda görülür.

Hastalığa yakalanmış çocukla temas, oyuncak, kullanılan eşya, öksürük gibi etkenlerle hızlı ilerleme gösterir ve kreş ortamında daha fazla görülmektedir. Hasta çocuklar ile hastalık bulaşmamış çocuklar aynı ortamda bulundurulmamalı ishal olmuş çocuklar kreşe gönderilmemeli kreşte bulunan oyuncaklar sık sık temizlenmeli ve el hijyenine dikkat edilmelidir. 

Rota virüsünün belirli bir ilacı yoktur antibiyotik kullanılması önerilmez. İshal kesici ilaçlar vermek sakıncalıdır. İshali kesmek yerine süresine uzatabilir. Hastalığın tedavi sürecinde önemli nokta kusma şikayetinin sonlandırılması ve kaybedilen sıvının kazanılmasıdır. Yüksek ateş durumunda ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Hastalık bebeklerde görülüyor ve sıvı kaybı az ise tuzlu/şekerli su takviyesi yapılabilir anne emzirmeye devam etmeli doktorun uygun görmesi ile ishal giderici mama takviyesi yapılabilir.

Ek gıdaya başlamış bebekler ve çocuklarda ise yoğurt ve pirinç bulunan çorbalar içirilebilir, patates ve muz yedirilebilir. İnek sütünün azaltılması gereklidir. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yoğun içerikli meyve sularından kaçınmak gereklidir. Tedavi planını bebeğin sıvı kaybı durumu belirlediğinden anne ve babaların yüksek ateş, ishal ve kusma durumlarında muhakkak doktora başvurmaları gerekmektedir. Rota virüsüne karşı aşı geliştirilmiştir ancak %100 kesin sonuç değildir. Aşılanan çocuklarda hastalanabilmektedir.

Çocuğunuzun hastalık bulgularına göre Rota virüsü aşısı yaptırılması konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.