Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatları doğuştan veya sonradan edinilen şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.  Estetik cerrahi alanında en çok yapılan işlemdir. Bu işlemde estetik düzeltmeler yapılmakla birlikte kişinin nefes almasını engelleyen ve yaşam kalitesini düşüren kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilmektedir.  

Cerrahi işlemi etkileyen cilt tipi, kıkırdak dokusu, kemikte eski dönemli oluşan travma, ameliyat sonrası dokuların iyileşme potansiyeli göz önüne alınmalıdır. Burun ameliyatı kıkırdak ve kemik dokuları mukoza ve deri tabakasında ayırarak şekillendirme işlemidir. Burun deliklerinden içeriye girilerek yapılan kesi işlemidir. Doğal boşluklardan burun hava kanalına girildiği için kişinin cildinde kesi izi oluşmaz. 

18 yaşını doldurmuş, büyüme yaşını tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilir. Estetik Burun Ameliyatı öncesinde hasta seçimi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.Hastaya niçin ameliyat olmak istediğini sormak gereklidir.Hayalperest beklentiler olan, sanatçılara benzemek için ellerinde fotoğraflarla gelen hastaların beklentilerini hasta ile ayrıntılı şekilde konuşulmalı ve gerçekçi seviyeye getirilmelidir.Psikiyatrik sorunu olan hastalara estetik operasyon öncesi psikiyatri doktoruna yönlendirmelidir.

Hastaya ameliyatla ilgili geçekçi ve doğru bilgi verilir.Estetik cerrah,hastanın beklentileriyle ortak bir noktada buluşabileceği taktirde ameliyat kararı verilir.Hastanın fotoğrafları çekilir ve bilgisayarda karşılıklı istenen şekil hakkında bir anlaşmaya varılır.Ameliyat öncesi hastanın hazırlıkları yapılır.Her hastaya özgü ayrıntılı planlama yaparak ameliyat gerçekleştirilir. Estetik burun ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır.Ortalama 2 saat süren bir operasyondur.Ameliyat sonrası burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel konur.

Az miktarda göz etrafında şişlik ve morluk olur.Tamponlar 1-2 gün sonra alınarak hastanın nefes alması sağlanır ,atel ise bir hafta sonra alınarak hasta normal hayata dönmesi sağlanır. Estetik burun ameliyatından sonra gözle görülür şişlikler 1-2 ay içinde gerilemektedir.Burun son şeklini alması için 6 ay-1 yıl süre geçmelidir.Hasta belirli aralıklarla kontrole çağrılır ve değişiklikler hasta ile izlenir.
 

Rinoplasti deneyimli,bilgili, estetik görüşe sahip ve üst düzey teknikleri bilen estetik cerrahlar tarafından yapıldığı taktirde hasta için yüz güldürücü sonuç doğurmaktadır.