Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Psikolojide Uygulanan Testler

Psikolojide Uygulanan Testler

D2 DİKKAT TESTİ
D2 Dikkat Testi bireylerin dikkat düzeylerini, öğrenme becerilerini, psikomotor hızlarını, zihin konsantrasyon düzeyini ve seçici dikkat düzeyini ölçmeye yarayan çok fonksiyonlu bir testtir. Bununla birlikte ölçülen başka özellikler de vardır. Bu özelliklerden en çok dikkat çekenleri ise kişinin verilen görevi ne kadar hız ile gerçekleştirebildiği ve performans düzeyidir.
KİMLERE UYGULANIR?
D2 Dikkat Testi kişilerde uygulanma yaş aralığı 9 ile 60 yaş arasıdır. Bu yaşlar arasında bilinci sağlıklı olan bireylere uygulanabilen bir testtir. Asıl amacı ile performans ölçmeyi hedefleyen testlerden biridir. Testin maksimum tamamlanma süresi 8 dakikayı aşmamaktadır.  Test sonucunda bireyin psikomotor hızı ve performans düzeyi (performans düzeyinin zamanla gösterdiği değişim) hakkında bilgi sahibi olunur.
D2 Dikkat Testi, bireysel veya grup halinde iken insanlara uygulanabilen bir testtir. Bu test çocukların yanı sıra mesleği gereği uzun süre yüksek dikkat düzeyine sahip olması gereken insanlar için işe alım süreçlerinde uygulanmaktadır. Böylece bireylerin dikkat düzeyleri ve dikkat düzeylerini ne kadar koruyabildikleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Aslında testin en temel amaçları, dikkat yeteneğinin süreklilik durumu ve kişinin görsel tarama becerisi hakkında bir tanıya varabilmektir.

FROSTİG GELİŞİMSEL-GÖRSEL ALGI TESTİ
Görsel algı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğine denir. Görsel algılamadaki yetenekleri sayesinde çocuklar okumayı, yazmayı, aritmetik yapmayı ve okuldaki başarıları için gerekli olan tüm diğer becerileri öğrenmektedirler. Görsel algılama problemleri, belirleme, ayırma, hatırlama, görsel duyuyu yorumlama eksikliğinden kaynaklanır.

Küçük çocuklarda bu durum geometrik şekilleri yapamama, şekil- zemin karıştırma, nesneleri değiştirme  ve yönlendirmedeki eksiklerle ortaya çıkar.Çocuk büyüdükçe bu problemler harf ve kelimeleri okumada kendini gösterir.

Görsel Algılama Beş Alanda İncelenmiştir:

 • El-Göz Koordinasyonu
 • Şekil-Zemin Ayırımı 
 • Algılama Sabitliği 
 • Mekanla Konumun Algılanması
 • Mekan İlişkilerinin Algılanması

CATELL 2-A ZEKA TESTİ
Testin Tanıtımı: Bu test R.B. Cattel tarafından geliştirimiş ve Türkçe uyarlaması Bağlan Toğrol tarafından yapılmıştır. Kültürdedn bağımsız olan Cattel zeka testi tüm toplumlara uygulanabilir. Kültürden arınmış bir testtir. Bütün toplumlara uygulanabilir. 2A, 2B ve 3A olmak üzere üç formu vardır. Yaş gruplarına göre bu formlar ayrılır.
Testin Türü: Zeka-Performans testidir.
Uygulanacak Yaş Grubu: 4-7 yaş, 7-14 yaş ve 14 yaş üstü bireylere uygulanabilir.
Uygulanacak Kişi Sayısı: Bireysel ve grup olarak uygulanabilir.
Uygulama Şekli: Uygun yaş grubuna göre bireyin kendisine verilen formu belirli bir süre içerisinde yanıtlaması istenir.
Uygulayıcının Niteliği ve Eğitimi: Bu testi uygulayabilecek kişilerin üniversitelerin psikoloji ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları olması gerekmektedir.

 • UYGULANAN DİĞER TESTLER
 • GESELL GELİŞİM FİGÜRLERİ TESTİ
 • PEABODY RESİM KELİME TANIMA TESTİ
 • BENDER GESTALT GÖRSEL MOTOR ALGI TESTİ
 • GOODENOUGH HARRİS BİR İNSAN ÇİZ TESTİ
 • BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ
 • METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ
 • PORTEUS LABİRENTLERİ TESTİ
 • FRANKFURTER DİKKAT TESTİ

Uzm. Psk. Fatime CEYLAN