Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Madde Bağımlılığının Zararları

Madde Bağımlılığının Zararları

Madde bağımlığını anlatmadan evvel öncelikle maddeyi tanımlamak daha doğrudur. Madde insanlara sarhoşluk ve mayhoşluk veren günlük yaşamsal aktivitelerini yapmasına engel olan bedenen ve ruhen yaşamsal fonksiyonları negatif yönde etkileyen bir süreçtir. Bağımlılık ise: kişinin ilk içtiği anda haz alarak sonraki süreçlerde verdiği zararı unutarak kullanımına devam etme sürecidir.

Madde bağımlılığı; çocuklukta aileden gelen baskılar ve zorlamalarla, genetik yatkınlıkla, travmalarla, kimi zaman çevreden etkilenmelerle, kimi zamanla merak duygusuyla beraberde görülebilen bir beyin rahatsızlığıdır ve kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Madde bağımlılığı türlerini birkaç örneklerle açıklamak gerekirse; alkol ve nikotin bağımlılığı, esrar, eroin en sık görülen türlerdendir. Yurt dışında özellikle bazı ülkelerde fazlaca nikotin ve kahve bağımlılığı; kişilerde ciddi anlamda kaygıyı da artırdığı gözlenmektedir.

Madde bağımlılığı kullanım sıklığı artıkça iş ve okul yaşantısından kopma, içe kapanma, kilo kaybı, terleme, yalan söyleme davranışında artmalar, kaygı düzeyinde artmalar, öz bakıma önem vermemeler, depresif haller ve dikkat eksikliği gibi fizyolojik ve psikolojik anlamda etkiler görülmektedir. Bağımlılık tedavisinde önce alt nedenin iyice araştırılması daha sonrada tedavi başlanılması gerekmektedir; ilaç , psikoterapi ve aynı zamanda gerekli sağlık kuruluşlarından yardım alınmalıdır.