Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Bronşit

Bronşit

Çocuklarda Bronşit

Soluk borusundan sağ ve sol akciğere girerek dallara ayrılan ve akciğerlere hava taşıyan boru şeklindeki kanallara bronş, bu kanalların iç çeperlerindeki dokunun (bronş mukozası) iltihaplanmasına da bronşit denir.

Nedenleri Nedir?

Çocuklarda en sık Bronşit etkeni, kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız solunum yolu virüsleridir.

Belirtileri Nedir?

Balgamlı öksürük, yorgunluk, bazen ateş, hırıltılı nefes, zor nefes alma (nefes darlığı) en belirgin belirtilerdir. Hastalığın ilk günlerinde bronşit ile sıradan bir soğuk algınlığı birbirine çok benzer ve ayırt etmek zordur. Ancak öksürüğün ve diğer belirtilerin üç haftadan daha uzun süre devam etmesi bronşiti düşündürürür.

Risk Faktörleri Nedir?
Solunum yollarında hastalık yapan virüsler daha çok sonbahar-kış aylarında görüldüğünden, bronşit de bu aylarda ve kreşe/okula giden çocuklarda daha fazla görülmektedir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan çocuklar pasif içicidir ve sigara dumanı bronşlarda hasara yol açıp bronşite zemin hazırlayabilir. Reflü hastalığı ve bağışıklık sistemindeki yetersizlikler de bronşit için risk oluşturmaktadır.,

Bronşit, nadiren zatürre tablosuna doğru ilerleme gösterebilir. Hastalığın hikayesi (Öksürüğün ne kadar süredir devam ettiği, ateşin seyri, grip aşısı olup olmadığı) önemli bilgiler olarak doktora iletilmelidir.

Tetkik Yapılması Gerekli midir?

Genellikle tetkik gerekmez. Doktorunuz gerekli görürse akciğer röntgeni, kan ve balgam testleri isteyebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Bronşit tehlikeli bir tablo değildir ve genellikle 15 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Öksürük, akciğerlerin doğal bir koruma refleksi olduğundan öksürük kesici tedavi önerilmez. Ateş düşürücü, balgam yumuşatıcı ilaçlar verilebilir, antibiyotik kullanılmaz. Ancak nefes darlığı ortaya çıkar ve ateş üç günden fazla devam ederse daha özel tedavilerin uygulanması gerekebilir.
Çocukların bronş mukozasına zarar verecek ortamlardan uzak tutulması, sigara dumanına maruz bırakılmaması, evde ve okulda hijyene önem verilmesi, ellerin sıkça yıkanması önerilir.