Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boynu oluşturan omurilik arasındaki kıkırdaklarda meydana gelen kayma sonucu sinirlerin etkilenmesi ve çeşitli şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalıktır. Toplumumuzda en fazla görülen hastalıklar arasında gelen boyun fıtığında, boyun omurları arasında bulunan jel kıvamındaki diskler şekil değiştirir veya dışarı doğru taşma yapar ve böylece hastalık kendini çeşitli şekilde göstermeye başlamaktadır. 

Boyun Fıtığının Belirtileri Nedir?

 • Başlarda hiçbir belirti vermeden ortaya çıkan boyun fıtığı ilerleyen dönemlerde;
 • Boyundan başlayıp ellere kadar uzanan ağrılar
 • Parmaklarda uyuşma
 • Ellerde oluşan kuvvet kaybı
 • Poşet veya hafif yük dahi taşıyamama, düşürme
 • Gece ağrıları şeklinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Boyun Fıtığının Nedenleri Nedir?

Boyun omurları arasında amortisör görevi yapan jel kıvamlı diskler zamanla özelliğini kaybetmekte ve dışarı doğru fışkırmaktadır. Fışkıran ve sertleşen diskler çevresindeki sinirlere baskı yaparak ağrıların ve diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Boyun fıtığına neden olan faktörler arasında ise yaş, genetik yatkınlık, kaza ve darbe, zorlayıcı hareketler, duruş bozukluğu, stres, sigara kullanımı ve kemik erimesi gibi sebepler gelmektedir.

Boyun Fıtığının Risk Faktörleri Nedir?

 • Bilgisayar başında uzun süre oturanlar
 • Klimaya çok fazla maruz kalanlar
 • Kaza ve travma geçirenler
 • Boynu zorlayıcı hareketler yapanlar
 • 35-40 yaş arasında olanlar ve daha ileri yaşlarda olanlar boyun fıtığında risk grupları arasında yer almaktadır.

Boyun Fıtığının Komplikasyonları Nedir?

Boyun fıtığı tedavi edilmediğinde hareket sisteminde ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır. Kol ve ellerdeki kuvvet kaybı ve boyun hareketlerinde kısıtlamalara neden olan boyun fıtığı zamanla romatizmal hastalıkların görülmesine de sebep olacaktır.

Boyun Fıtığı için Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?
Boyun bölgenizden kollarınıza doğru inen ağrılarınız varsa ve ellerinizde kuvvet kaybı yaşıyorsanız vakit kaybeden doktor randevusu oluşturmanız gerekmektedir. Randevu öncesinde doktora soracağınız soruları ve şikâyetlerinizi detaylı şekilde not alabilirsiniz.

Boyun Fıtığının Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Boyun fıtığı teşhisinde doktorun yaptığı fizik muayene ve MR önemli bir rol oynamaktadır. Doktor ağrının en fazla olduğu bölgeleri belirleyip, MR ile bu bölgeleri detaylı şekilde inceleyecektir. İleri görüntüleme sistemi MR, boyunda yer alan her bir disk ve omurun detaylı incelenmesinde oldukça etkili olmaktadır.  Disklerde meydana gelen hasar ve elde edilen sonuçlarla boyun fıtığı teşhisi konulmaktadır.

Boyun Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun fıtığı tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. İlaç tedavisi ile ortaya çıkan ağrılar giderilmektedir. Fizik tedavide boyun kaslarını güçlendiren birtakım egzersizlerle fıtığın ilerlemesi durdurulur. İlaç tedavi ve fizik tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi tedaviye başvurulmakta ve fıtıklı bölge 35-40 dakika gibi kısa bir sürede onarılmaktadır. Hasta aynı gün ayağa kalkmakta ve taburcu edilmektedir.

Boyun fıtığı olan kişilerin yaptığı egzersizlere ve hareketlere çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Boynu zorlayan hareketlerden kaçınmalı ve boyun kaslarını güçlendiren egzersizleri uygulamalıdır. Bilgisayar başında çalışanlar ise uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı, kısa aralar vererek boynunu dinlendirmeli ve sandalyede dik oturmaya özen göstermelidir.