Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Bademcik Ameliyatı Nedir?

Bademcik Ameliyatı Nedir?

Boğazın arka sağ ve sol duvarına yerleşmiş ve gözenekli yapıda bulanan bademcik, üst solunum yolunda oluşabilecek mikrop hastalıklarından korunmak için bedeni savunmaya hazır tutmaktadır. İnsanlar arasında geniz eti olarak bilinen adenoidler ve boğazın iki yanından aşağı doğru inen benzer şekildeki dokularıda koruma görevine sahiptir.

Bademcikler genel olarak damlacık yolu denilen kişiden kişiye ya da tükürük yolu ile bulaşan mikroplar sebebiyle şişer. Bademcik iltihaplanması yaşandığında ateş, yutkunmada zorluk beraberinde gelen iştahsızlık,halsizlik gibi durumlar görülmektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon belirtisi olmadığı halde kişilerde bademciklerin şişmesi durumu görülebilmektedir. Sağlık durumu iyi olan bir kişi soğuk su içtiğinde, dondurma yediğinde ya da stresli durumlarda direkt olarak olmasa bile bağışıklık sistemi zayıflayacağından bademcik şişmesi yaşanabilmektedir. Yetişkinlerde bademcik şişmesi sorunu çocuklardaki kadar sık görülmemektedir.

Çocuklarda görülen bademcik şişmelerinde tek neden enfeksiyon olmayabilir. Faranjit, geniz eti iltihaplanması gibi üst solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak da bademcik şişmesi görülebilir. Teşhis koyulmasının önemi kadar çocuklar da ve bebeklerde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden erken dönemde bademciklerin alınması doktorlar tarafından önerilmemektedir. Geniz etinde ciddi büyümeler nefes almada zorlamaya sebep olursa ya da orta kulak sorunlarına ilaç tedavisi ie yanıt alınamadığı durumlarda bademcikler alınabilmektedir.

Bademcik ameliyatı şu faktörler varsa yapılabilmektedir;

•    Her yıl üç kere iltihaplanma, iki yılda 5-6 ya da daha fazla bademciklerin şişmesi şikayetleri varsa,

•    Bademcikleri saran apse oluşumu,

•    Çocuklarda ateşli eklem romatizması ve kalp romatizması öyküleri bulunuyorsa,

•    Çocuklarda uykuda aniden nefes alamama yani uyku apnesi sorunu varsa,

•    Bademciklerin büyük olması alınması için yeterli olmamakla birlikte nefes almada zorluk beslenme de yetersiz kalma gibi durumlarda alınabilmektedir.

•    Bademciklerde oluşan tüberküloz, tümör gibi durumlarda da bademcik ameliyatı yapılmaktadır.

Bademcik ameliyatı üç yaşından küçük çocuklara zorundakalmadıkça yapılmamalıdır. Genel olarak 3-10 yaş aralığında bademcik ameliyatı yapılmaktadır. Bazı hallerde yirmili yaş gruplarında sürekli olarak atak geçiren kişilerede yapılmaktadır. İleri dönemli yaşlarda ciddi apne sorunu yaşayan insanlarda, bademcik büyümesi yaşayan kişilerde ve bademcik taşı olan hastalarda bademciklerin alınması önerilmektedir.

Klasik ameliyatlara istinaden kanamalı ve ağrılı bir operasyon yönetimi yerine ülkemizde başarılı şekilde alanında uzman doktorlar tarafından uygulanan ‘’Thermal Welding’’ yönetimi ile ağrısız ve kanama olmadan bademciklerinizi doktorunuzun onayı ile aldırabilirsiniz. Isı enerjisi ile kullanılan bu yöntemle çevre dokulara zarar verilmeden ve neredeyse hiç kanama olmadan ameliyat sonlandırılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her operasyonda riskler vardır uzman doktorunuz tarafından bu konuyla ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

Bademcik ameliyatı sonrası tavsiye edilen beslenme düzenine uyulmalı sıvı gıdalardan katı gıdalara geçiş yavaş şekilde ve doktorun ön gördüğü şekilde yapılmalıdır.