Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Annenin Bebeğine Vereceği İlk Hediye: Anne Sütü!

Annenin Bebeğine Vereceği İlk Hediye: Anne Sütü!

UNICEF, WHO ve Sağlık Bakanlığı bebeklerin dünyaya gözlerini açtıkları ilk 1 saat içerisinde beslenmeye başlanması gerektiğini söylemektedir. Bu süreçte bebeğimiz için en doğal, taze, ulaşımı kolay ve uygun besin anne sütüdür.

1-7 Ekim Emzirme Haftasında ele alınacak konu Anne Sütü olmalıdır. İlk 6 ay sadece Anne Sütü, 6 aydan sonra 2 yaşına kadar tamamlayıcı besinler ile birlikte emzirmenin sürdürülmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Peki, bu kadar üzerinde durulan, mucizevi olan anne sütünü değerli kılan nedir?

ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI

 1. En doğal, en taze, ulaşılması kolay, ısıtma problemi olmayan uygun bir besindir.
 2. Anne sütü protein biyo yararlanımı %100 olan en değerli protein kaynaklarındandır.
 3. Sindirimi kolaydır; sindirime yardımcı aktif enzimler; lipaz, laktoz sentetaz, amilaz vb. Içerir.
 4. İlk 6 ay bebeğin ihtiyaçlarının %100’ünü karşılar. Ayrıca sık sık emzirilen bebeğin su ihtiyacını da karşılar. Bebeğe su verilmesine gerek yoktur.
 5. Bebeğin kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 6. Alerjilere karşı korur. İnek sütü alerjen oluşturacak Betaglobülin proteinini içerirken, anne sütünde bu whey proteini bulunmaz. Betaglobülin, çocuklarda alerji, solunum sisteminde bozukluk, döküntülere neden olabilir. Anne sütünde antienfektif özellik gösteren whey proteini alfalaktoalbümündir.
 7. İçerdiği maddeler bebeği rahatlatır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.
 8. Bebeğin ilk aşısıdır. Doğumdan hemen sonra salgılanan süte(1-5 gün)kolostrum(ağız sütü/erken süt) denir. Kolostrum, gastrointestinal sistemi immünoglobülinler ile kaplar ve patojen mikroorganizmalara karşı korur. Aynı zamanda mekonyumu temizleyerek sarılığın önlenmesinde yardımcı olur. Olgun süte oranla protein miktarı daha yüksektir. Ayrıca Arjinin ve Triptofan aminoasitlerinden zengindir.
 9. Anne sütü probiyotiktir: Lactobasillus Bifidus, bağırsaktaki önemli bir probiyotiktir. Bu mikroorganizmanın büyümesini, üremesini sağlayan whey proteinidir. Bu sebeple anne sütünün %60-70 oranında whey proteini ve Lactobasillus Bifidus içermesinden dolayı bu durum anne sütüne probiyotik özellik katar.
 10. Bebeklerde kazeinin sindirimi zordur. Bu sebeple Anne sütünde kazein oranı daha düşüktür. Ayrıca kazeinin 4 fraksiyonu vardır ve Anne sütünde bulunan beta-kazein daha kolay sindirilip emilebilir.
 11. Anne sütü diyet lifi içerir: Anne sütünün karbonhidratı %90 laktoz iken %10 oranında oligosakkaritler içerir. Oligosakkaritler, bağırsaktaki yararlı mikroorganizmaların sayısını arttırılar. Periyodik etki gösterirler. Bu sebeple Anne sütünün diyet lifi olarak düşünülebilir.
 12. Anne sütü lipaz enzimi içerdiğinde dolayı, Anne sütünün yağı %95 oranında emilir.
 13. Laktoferrin içerir: Anne sütündeki yüksek laktoferrin miktarı demir emilimini arttırır.
 14. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Anne sütü; salgısal IgA, antikorlar, Laktoferrin, Lizozim, Lökositler, Makrofajlar, Laktoperoksidazlar, interferon gibi immün faktörleri içerdiğinden dolayı enfeksiyonlara karşı koruyuculuk gösterirler ve bebeklerin bağışıklığını güçlendirdiler.
 15. Yapılan çalışmalarda Anne sütüyle beslenen bebeklerin, diğer besinlerle beslenenlere göre zeka puanlarında 8-10 puanlık bir artış görülmüştür.

Bu kadar mucizevi bir besini bebeğimizden esirgemeyelim!