Özel İlgi Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

7 / 24 Bize Ulaşın

0212 506 05 66

ONLİNE RANDEVU INTERNATIONAL PATIENTS
Aile ve Çift Terapisi

Aile ve Çift Terapisi

Çift ve Aile Terapisi (ÇAT), ilişkiler içerisinde psikolojik sorunların ortaya çıktığı ve bu sorunların,  problemli etkileşim kalıplarından dolayı meydan geldiği teorisine dayanan bir ruh sağlığı disiplinidir.  Aynı zamanda “evlilik ve aile terapisi” , “aile terapisi”, “aile danışmanlığı” ve “sistemik terapi” olarak adlandırılmaktadır. Bireylerin hayatlarında ki en önemli şeylerden biri de diğerleriyle kurdukları ilişkilerden sağladıkları tatmindir. Bireyin anne, baba, çocukları, eşleri ve arkadaşları ile kurdukları ilişkilerden doyum sağlayamaması birey için can sıkıcı bir durum oluşturur. Mükemmel ilişki yoktur. Kurduğumuz ilişkilerde zaman zaman çatışmalar yaşayabilmekteyiz. Ama bazı aile ve çiftlerde durum farklı ilerlemeye başlar. Bozulan ilişkilerde taraflar sürekli bir tartışma içerisinde olur. Tartışmaların sıklığı artmaya başlar ve çözümlenemeyen tartışmalar sinsilesi haline gelir. Bu süreç ise ilişkilerin gittikçe yıpranmasına, tarafların birbirlerini suçlayıcı davranışlarının artmasına yol açar. İlişki içinde sıklıkla öfke patlamalarının yaşandığı kavgalar olmaya başlar. Aile ve Çiftler ilişkilerinde yaşadıkları bu sıkıntılı döngüye, aile ve çift terapisinde dur diyebilirler.


Psikoterapi ve aile sistemleri üzerinde eğitim almış aile ve çift terapistleri, danışanlarının sorunlarını, semptomlarını ve etkileşim kalıplarını incelerler.  Terapist her bir kişiye eşit mesafede durarak bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerine ayna tutmaktadır. Aile ve çift terapisinde bireyler seanslara birlikte katıldıkları gibi, terapist gerekirse bireyleri tek tekte seansa alabilir. Danışan kim olursa olsun, ya da sorun ne olursa olsun, soruna ilişkisel açıdan bakarlar ve aile sistemini dahil ederek tedavilerini geliştirirler.

Aile ve Çift Terapilerinde değişimin temel ölçüsü; ilişkilerin değişimidir. Aile Terapisi; çeşitli yaklaşımları içerse de, temelde müdahalelerini ilişkilere yönlendirdiği için tümünde sistemik anlayışın hakim olduğunu söyleyebiliriz. Aile ve Çift Terapilerinin, çok geniş kapsamlı bir kullanım alanı vardır. Aile ve Çiftler bir sistem oluşturdukları için sistem içerisindeki bir birim rahatsızlığı bütün sistemi etkiler. Bu nedenle herhangi bir bireyin sıkıntı yaşaması aile ve çift terapisinin alınmasını mümkün kılmaktadır.


Aile ve Çift Terapisinin alınabileceği durumlardan bazıları,

 • Boşanma süreci problemleri
 • Evlilik Öncesi danışmanlık
 • Çocukluk dönemi travmaları
 • Duygusal ihmal
 • Sadakatsizlik (Aldatma)
 • Kronik fiziksel bir hastalığın varlığı
 • Aile içi iletişim problemleri
 • Yaşanan travmatik olaylar
 • Yaşam koşullarında yaşanan bazı değişimler (taşınma, iş değiştirme, okul değiştirme vb.)
 • Evlat edinme
 • Tekrar evlilikte üvey ebeveyn- çocuk ilişkisi
 • Tek ebeveyn olarak çocuk yetiştirme Gibi ve daha farklı konular olabilmektedir.